Digitál (takmer) zabil fotografiu

Podľa štatistík sa zhruba od roku 2005 presunuli naše spomienky do digitálneho priestoru. Práve v tom čase sa začal boom smartfónov a digitálne fotoaparáty pomaly odchádzali z mainstreamu, kde ich nemilosrdne nahradili práve mobilné telefóny s premysleným systémom ich uchovávania, či zdieľana na online platformách a sociálnych sieťach.

Tlačenej fotke začal zvoniť umieračik. Je rok 2021 a väčšina z nás, keď chce urobiť kamarátom k narodeninám koláž, doma ešte „vyhrabe“ fotky z čias, kedy sa hromadne tlačili. Tie z mobilov, USB kľúčov, prepisovacích CD a DVD nosičov, sú však nenávratne preč, lebo ak aj náhodou nezapadli prachom, nemáme ich na čom prehrať. Technológie idú dopredu a my sme zvyknutí tento výrok sprevádzať nadšeným prikyvovaním, pritom však existuje množstvo situácií, kedy vďaka rýchlemu vývoju o mnoho vecí prichádzame.

Návrat ku klasike
Pamiatka zhmotnená na fotografii je jednou z obetí tejto doby. To však nemusí platiť, pretože trend tlačených fotiek sa vracia vo veľkej paráde a my si trúfneme povedať, že to nie je ďalšia módna vlna, ktorá ustane. Naopak, je to návrat k časom overenej klasike. K fotoalbumom s fotkami predsa len nikdy nepristupujeme, ako k digitálnym nosičom. Fotky sú poklad, rituál, zážitok. To nám žiadna nová IOS ani Android vychytávka nedokáže nahradiť. A my to už dnes vieme. Navždy nám totiž bude chýbať v kartotéke spomienok obdobie, kedy sa fotky kompletne presunuli do digitálu.

Čo len potvrdzuje tvrdenie, že žiaden extrém nie je ideálny a rozumný balans je niekde v strede. Vďaka moderným technológiám nemusíme vyvolávať celý film a vyhadzovať nepoužité zábery. Tlačiť si môžeme naozaj len tie fotky, ktoré sú vydarené, prípadne šikovne zretušované. Pretože aj úprava fotiek je dnes mainstreamová záležitosť, ktorú zvláda s prehľadom aj malé dieťa.

Výdobytky modernej doby stále dokážu slúžiť, pokiaľ sa nimi nenecháme kompletne pohltiť, ako sme to urobili v období po roku 2005. Minimálne v súvislosti s fotografiami. FOTOMAT vracia slávu tlačeným fotkám v šate tej najmodernejšej technológie, vďaka ktorej je vám tlač kvalitných fotiek dostupnejšia, než kedykoľvek predtým. Je vám totiž vždy po ruke!

Prečítajte si viac

„Fotka mi dala neskutočne veľa a dnes jej to chcem vrátiť“

„Fotka mi dala neskutočne veľa a dnes jej to chcem vrátiť“

... hovorí Juraj Dózsa, zakladateľ FOTOMATU. Pred viac, ako 30 rokmi cvakol svoju prvú fotografiu na Flexaret z roku 1968. Zrkadlovka, negatív, vývojka, zväčšovák a mágia tmavej komory ho očarili na celý život. Tento fotoaparát stále funguje. Dnes fotí, tak ako...

Fotíte pre ostatných, alebo PRE SEBA?

Fotíte pre ostatných, alebo PRE SEBA?

Keď Francúz Joseph Nicéphore Niépce v roku 1826 vytvoril prvú fotografiu na svete, určite ani len netušil, ako sa z jeho vynálezu stane jeden z najzásadnejších fenoménov nasledujúcich storočí. Dnes už fotíme všetci a všetko a keďže naše icloudy majú neobmedzené...

Najkrajšie jarné zábery, ktoré si TREBA VYTLAČIŤ!

Najkrajšie jarné zábery, ktoré si TREBA VYTLAČIŤ!

Ráno fotka v mobile, večer v ruke vďaka FOTOMAT kiosku. Čo najkrajšie odfotiť na jar? Rozkvitnutá čerešňa s pozadím neba. Sýta ružová s jasnou bledomodrou skvele kontrastne vyniknú. Alebo čo tak makro kvetu či hmyzu na kvete. Stačí ísť do parku či...