Digitál (takmer) zabil fotografiu

Podľa štatistík sa zhruba od roku 2005 presunuli naše spomienky do digitálneho priestoru. Práve v tom čase sa začal boom smartfónov a digitálne fotoaparáty pomaly odchádzali z mainstreamu, kde ich nemilosrdne nahradili práve mobilné telefóny s premysleným systémom ich uchovávania, či zdieľana na online platformách a sociálnych sieťach.

Tlačenej fotke začal zvoniť umieračik. Je rok 2021 a väčšina z nás, keď chce urobiť kamarátom k narodeninám koláž, doma ešte „vyhrabe“ fotky z čias, kedy sa hromadne tlačili. Tie z mobilov, USB kľúčov, prepisovacích CD a DVD nosičov, sú však nenávratne preč, lebo ak aj náhodou nezapadli prachom, nemáme ich na čom prehrať. Technológie idú dopredu a my sme zvyknutí tento výrok sprevádzať nadšeným prikyvovaním, pritom však existuje množstvo situácií, kedy vďaka rýchlemu vývoju o mnoho vecí prichádzame.

Návrat ku klasike
Pamiatka zhmotnená na fotografii je jednou z obetí tejto doby. To však nemusí platiť, pretože trend tlačených fotiek sa vracia vo veľkej paráde a my si trúfneme povedať, že to nie je ďalšia módna vlna, ktorá ustane. Naopak, je to návrat k časom overenej klasike. K fotoalbumom s fotkami predsa len nikdy nepristupujeme, ako k digitálnym nosičom. Fotky sú poklad, rituál, zážitok. To nám žiadna nová IOS ani Android vychytávka nedokáže nahradiť. A my to už dnes vieme. Navždy nám totiž bude chýbať v kartotéke spomienok obdobie, kedy sa fotky kompletne presunuli do digitálu.

Čo len potvrdzuje tvrdenie, že žiaden extrém nie je ideálny a rozumný balans je niekde v strede. Vďaka moderným technológiám nemusíme vyvolávať celý film a vyhadzovať nepoužité zábery. Tlačiť si môžeme naozaj len tie fotky, ktoré sú vydarené, prípadne šikovne zretušované. Pretože aj úprava fotiek je dnes mainstreamová záležitosť, ktorú zvláda s prehľadom aj malé dieťa.

Výdobytky modernej doby stále dokážu slúžiť, pokiaľ sa nimi nenecháme kompletne pohltiť, ako sme to urobili v období po roku 2005. Minimálne v súvislosti s fotografiami. FOTOMAT vracia slávu tlačeným fotkám v šate tej najmodernejšej technológie, vďaka ktorej je vám tlač kvalitných fotiek dostupnejšia, než kedykoľvek predtým. Je vám totiž vždy po ruke!

Prečítajte si viac

Oslavy 110. výročia narodenia Deža Hoffmanna a FOTOMAT bol pri tom!

Oslavy 110. výročia narodenia Deža Hoffmanna a FOTOMAT bol pri tom!

Len nedávno uplynulo už 110. rokov od narodenia tejto svetovej legendy s koreňmi na Slovensku. A pamiatku v jeho rodnom dome si prišla uctiť vážená, nielen slovenská smotánka. A FOTOMAT bol pri tom! Program plný krásnych fotiek a spomienok na famóznu kariéru svetového...

FOTOMAT už aj v mekke fotografov!

FOTOMAT už aj v mekke fotografov!

The Beatles, Rolling Stones, Frank Sinatra, Marilyn Monroe, Robert Capa či Ernest Hemingway. Viete kto ich spája? Fotograf Dežo Hoffman, rodák z Banskej Štiavnice. Návševníci jeho rodného domu a aj hostia apartmánu zaručene bez fotky neodídu. Cez pražské ateliéri v...