Digitál (takmer) zabil fotografiu

Podľa štatistík sa zhruba od roku 2005 presunuli naše spomienky do digitálneho priestoru. Práve v tom čase sa začal boom smartfónov a digitálne fotoaparáty pomaly odchádzali z mainstreamu, kde ich nemilosrdne nahradili práve mobilné telefóny s premysleným systémom ich uchovávania, či zdieľana na online platformách a sociálnych sieťach.

Tlačenej fotke začal zvoniť umieračik. Je rok 2021 a väčšina z nás, keď chce urobiť kamarátom k narodeninám koláž, doma ešte „vyhrabe“ fotky z čias, kedy sa hromadne tlačili. Tie z mobilov, USB kľúčov, prepisovacích CD a DVD nosičov, sú však nenávratne preč, lebo ak aj náhodou nezapadli prachom, nemáme ich na čom prehrať. Technológie idú dopredu a my sme zvyknutí tento výrok sprevádzať nadšeným prikyvovaním, pritom však existuje množstvo situácií, kedy vďaka rýchlemu vývoju o mnoho vecí prichádzame.

Návrat ku klasike
Pamiatka zhmotnená na fotografii je jednou z obetí tejto doby. To však nemusí platiť, pretože trend tlačených fotiek sa vracia vo veľkej paráde a my si trúfneme povedať, že to nie je ďalšia módna vlna, ktorá ustane. Naopak, je to návrat k časom overenej klasike. K fotoalbumom s fotkami predsa len nikdy nepristupujeme, ako k digitálnym nosičom. Fotky sú poklad, rituál, zážitok. To nám žiadna nová IOS ani Android vychytávka nedokáže nahradiť. A my to už dnes vieme. Navždy nám totiž bude chýbať v kartotéke spomienok obdobie, kedy sa fotky kompletne presunuli do digitálu.

Čo len potvrdzuje tvrdenie, že žiaden extrém nie je ideálny a rozumný balans je niekde v strede. Vďaka moderným technológiám nemusíme vyvolávať celý film a vyhadzovať nepoužité zábery. Tlačiť si môžeme naozaj len tie fotky, ktoré sú vydarené, prípadne šikovne zretušované. Pretože aj úprava fotiek je dnes mainstreamová záležitosť, ktorú zvláda s prehľadom aj malé dieťa.

Výdobytky modernej doby stále dokážu slúžiť, pokiaľ sa nimi nenecháme kompletne pohltiť, ako sme to urobili v období po roku 2005. Minimálne v súvislosti s fotografiami. FOTOMAT vracia slávu tlačeným fotkám v šate tej najmodernejšej technológie, vďaka ktorej je vám tlač kvalitných fotiek dostupnejšia, než kedykoľvek predtým. Je vám totiž vždy po ruke!

Prečítajte si viac

Tlačením FOTIEK sme potešili zdravotníkov aj zaočkované detičky

Tlačením FOTIEK sme potešili zdravotníkov aj zaočkované detičky

FOTOMAT sa rozhodol spríjemniť očkovanie detí nielen samotným drobčekom, ale aj ich rodičom a zdravotníkom. Za každú včeličku dostali vytlačenú fotku. Tešili nás zástupy ako na fotky, tak na balónové zvieratká Kúzelníka Talostana. Hoci očkovanie nie je práve príjemná...

FOTOPOHÁRIK: Novoročný prípitok s horúcou kávou a chutnými fotkami!

FOTOPOHÁRIK: Novoročný prípitok s horúcou kávou a chutnými fotkami!

Nájdi náš fotopohárik s QR kódom na vybraných Slovnaft pumpách vo Fresh Corner. Oranžová farba ťa navedie. Ak pohárik nenájdeš, oslov zamestnancov pumpy, možno sa iba minul v stojanoch. Prečo náš fotopohárik hľadať?Na potlači je totiž vzácny QR kód, ktorý naskenuj a...

Súťaž: Vianočná FOTOMBOLA a jej výsledky

Súťaž: Vianočná FOTOMBOLA a jej výsledky

Hrali ste o 5x Apple Iphone SE 2020 64 GB od NAY a 5x Slovnaft tankovaciu kartu v hodnote 20 eur PRAVIDLÁ SÚŤAŽE Na vybraných predajniach NAY a Slovnaft čerpacích staniciach prebiehala paralelne od 19.12 do 23.12.2021 vianočná súťaž, ktorej usporiadateľom bola...