KOMPOZÍCIA sa dá naučiť: 4 tipy, ako na krásnu fotku mobilom

Kompozícia fotky je spôsob, akým sú na nej usporiadané kľúčové objekty (či ľudia). Ak to urobíte správne, váš záber podvedome učaruje oveľa väčšiemu počtu očí. Pri snímaní si položte tri základné otázky:

1. Ako upozorním na hlavný objekt?
2. Čím upútam zvedavé oko diváka?
3. Ako vylúčim zo scény rušivé prvky?

Nezabudnite na ohnisko

Ohnisko je najdôležitejší, ústredný bod fotky, ktorý pritiahne pohľad ako prvý. Bez neho fotografia pozornosť dlho neudrží. Napríklad ovce na lúke, bez ktorých by bolo prírodné prostredie vizuálne nezaujímavé.

Zachovajte pravidlo tretín

Obrázok pôsobí vyváženejšie a príjemnejšie, ak sú dôležité objekty umiestnené mimo stredu záberu, ideálne medzi stredom a niektorým z rohov (nie však úplne v rohu). To isté platí o panoráme – horizont (neba, mora, poľa, mesta) by mal byť na úrovni prvej alebo v druhej tretiny fotky (nikdy nie v polovici ani úplne pri kraji). Viaceré mobily majú funkciu mriežky, ktorá vám plánovaný záber presne rozčlení.

Foťte zospodu

Teda z čo najnižších pozícií. To sa netýka záberov ľudí, ale napríklad budov, stromov či rastlín. Nevšedný uhol vám vylepší kompozíciu a poskytne originálny po(d)hľad, ktorý bežne nevnímame. Portréty zase foťte z priameho uhla. Teda ak niekto sedí na zemi, mali by ste sa skloniť na jeho úroveň.

Snímajte čiary

Skvelý spôsob, ako upútať oko, je zachytiť nejaký geometrický objekt v prostredí, napríklad čiary (vtáky na elektrickom vedení, brázdy v poli), ideálne ak smerujú k hlavnému objektu záberu. A estetickejšie sú horizontálne (priečne) ako vertikálne (zvislé).

Aby ste mohli pravidlá kompozície porušiť, najskôr sa ich musíte naučiť.

Prečítajte si viac

Vytlač si najviac fotiek a my ťa odmeníme!

Vytlač si najviac fotiek a my ťa odmeníme!

Chceš mať neustály prísun Fotocoinov na tlač fotiek z mobilu? Stačí si denne tlačiť fotky vo FOTOMATE a my tvoju aktivitu odmeníme a vrátime ti Fotocoiny! Spúšťame súťaž o Fotocoiny! Odmeníme TOP 10 z vás, ktorí si denne vytlačíte najviac fotiek. Výhercov budeme...

Vytlač si fotky už v 30. Fresh Corneroch na celom území Slovenska

Vytlač si fotky už v 30. Fresh Corneroch na celom území Slovenska

V spolupráci so Slovnaftom sme umiestnili už 30 samoobslužných FOTOMATOV na vybrané ČS do Fresh Cornerov na nových diaľničných úsekoch, v mestách aj výpadovkách. Vieš sa k nim dostať počas dňa aj večera. Kým čakáš na svoju kávičku z pumpy, alebo na platenie pri kase,...

Megaúspech FOTOMATU na Pohoda festivale 2022

Megaúspech FOTOMATU na Pohoda festivale 2022

… a hneď prvý deň! Vedeli sme, že ste fanúšikmi papierovej fotky! V stánku FOTOMAT nájdete až tri naše mašinky na tlač fotiek, najfotogenickejšie hostesky, ale aj rekvizity a nekonečný fotopapier. Áno, nekonečný, splníme každé fotoprianie. Nikto domov neodíte bez...