KOMPOZÍCIA sa dá naučiť: 4 tipy, ako na krásnu fotku mobilom

Kompozícia fotky je spôsob, akým sú na nej usporiadané kľúčové objekty (či ľudia). Ak to urobíte správne, váš záber podvedome učaruje oveľa väčšiemu počtu očí. Pri snímaní si položte tri základné otázky:

1. Ako upozorním na hlavný objekt?
2. Čím upútam zvedavé oko diváka?
3. Ako vylúčim zo scény rušivé prvky?

Nezabudnite na ohnisko

Ohnisko je najdôležitejší, ústredný bod fotky, ktorý pritiahne pohľad ako prvý. Bez neho fotografia pozornosť dlho neudrží. Napríklad ovce na lúke, bez ktorých by bolo prírodné prostredie vizuálne nezaujímavé.

Zachovajte pravidlo tretín

Obrázok pôsobí vyváženejšie a príjemnejšie, ak sú dôležité objekty umiestnené mimo stredu záberu, ideálne medzi stredom a niektorým z rohov (nie však úplne v rohu). To isté platí o panoráme – horizont (neba, mora, poľa, mesta) by mal byť na úrovni prvej alebo v druhej tretiny fotky (nikdy nie v polovici ani úplne pri kraji). Viaceré mobily majú funkciu mriežky, ktorá vám plánovaný záber presne rozčlení.

Foťte zospodu

Teda z čo najnižších pozícií. To sa netýka záberov ľudí, ale napríklad budov, stromov či rastlín. Nevšedný uhol vám vylepší kompozíciu a poskytne originálny po(d)hľad, ktorý bežne nevnímame. Portréty zase foťte z priameho uhla. Teda ak niekto sedí na zemi, mali by ste sa skloniť na jeho úroveň.

Snímajte čiary

Skvelý spôsob, ako upútať oko, je zachytiť nejaký geometrický objekt v prostredí, napríklad čiary (vtáky na elektrickom vedení, brázdy v poli), ideálne ak smerujú k hlavnému objektu záberu. A estetickejšie sú horizontálne (priečne) ako vertikálne (zvislé).

Aby ste mohli pravidlá kompozície porušiť, najskôr sa ich musíte naučiť.

Prečítajte si viac

„Fotka mi dala neskutočne veľa a dnes jej to chcem vrátiť“

„Fotka mi dala neskutočne veľa a dnes jej to chcem vrátiť“

... hovorí Juraj Dózsa, zakladateľ FOTOMATU. Pred viac, ako 30 rokmi cvakol svoju prvú fotografiu na Flexaret z roku 1968. Zrkadlovka, negatív, vývojka, zväčšovák a mágia tmavej komory ho očarili na celý život. Tento fotoaparát stále funguje. Dnes fotí, tak ako...

Digitál (takmer) zabil fotografiu

Digitál (takmer) zabil fotografiu

Podľa štatistík sa zhruba od roku 2005 presunuli naše spomienky do digitálneho priestoru. Práve v tom čase sa začal boom smartfónov a digitálne fotoaparáty pomaly odchádzali z mainstreamu, kde ich nemilosrdne nahradili práve mobilné telefóny s premysleným systémom ich...

Fotíte pre ostatných, alebo PRE SEBA?

Fotíte pre ostatných, alebo PRE SEBA?

Keď Francúz Joseph Nicéphore Niépce v roku 1826 vytvoril prvú fotografiu na svete, určite ani len netušil, ako sa z jeho vynálezu stane jeden z najzásadnejších fenoménov nasledujúcich storočí. Dnes už fotíme všetci a všetko a keďže naše icloudy majú neobmedzené...