KOMPOZÍCIA sa dá naučiť: 4 tipy, ako na krásnu fotku mobilom

Kompozícia fotky je spôsob, akým sú na nej usporiadané kľúčové objekty (či ľudia). Ak to urobíte správne, váš záber podvedome učaruje oveľa väčšiemu počtu očí. Pri snímaní si položte tri základné otázky:

1. Ako upozorním na hlavný objekt?
2. Čím upútam zvedavé oko diváka?
3. Ako vylúčim zo scény rušivé prvky?

Nezabudnite na ohnisko

Ohnisko je najdôležitejší, ústredný bod fotky, ktorý pritiahne pohľad ako prvý. Bez neho fotografia pozornosť dlho neudrží. Napríklad ovce na lúke, bez ktorých by bolo prírodné prostredie vizuálne nezaujímavé.

Zachovajte pravidlo tretín

Obrázok pôsobí vyváženejšie a príjemnejšie, ak sú dôležité objekty umiestnené mimo stredu záberu, ideálne medzi stredom a niektorým z rohov (nie však úplne v rohu). To isté platí o panoráme – horizont (neba, mora, poľa, mesta) by mal byť na úrovni prvej alebo v druhej tretiny fotky (nikdy nie v polovici ani úplne pri kraji). Viaceré mobily majú funkciu mriežky, ktorá vám plánovaný záber presne rozčlení.

Foťte zospodu

Teda z čo najnižších pozícií. To sa netýka záberov ľudí, ale napríklad budov, stromov či rastlín. Nevšedný uhol vám vylepší kompozíciu a poskytne originálny po(d)hľad, ktorý bežne nevnímame. Portréty zase foťte z priameho uhla. Teda ak niekto sedí na zemi, mali by ste sa skloniť na jeho úroveň.

Snímajte čiary

Skvelý spôsob, ako upútať oko, je zachytiť nejaký geometrický objekt v prostredí, napríklad čiary (vtáky na elektrickom vedení, brázdy v poli), ideálne ak smerujú k hlavnému objektu záberu. A estetickejšie sú horizontálne (priečne) ako vertikálne (zvislé).

Aby ste mohli pravidlá kompozície porušiť, najskôr sa ich musíte naučiť.

Prečítajte si viac

FOTOMAT už aj v mekke fotografov!

FOTOMAT už aj v mekke fotografov!

The Beatles, Rolling Stones, Frank Sinatra, Marilyn Monroe, Robert Capa či Ernest Hemingway. Viete kto ich spája? Fotograf Dežo Hoffman, rodák z Banskej Štiavnice. Návševníci jeho rodného domu a aj hostia apartmánu zaručene bez fotky neodídu. Cez pražské ateliéri v...

Tlačením FOTIEK sme potešili zdravotníkov aj zaočkované detičky

Tlačením FOTIEK sme potešili zdravotníkov aj zaočkované detičky

FOTOMAT sa rozhodol spríjemniť očkovanie detí nielen samotným drobčekom, ale aj ich rodičom a zdravotníkom. Za každú včeličku dostali vytlačenú fotku. Tešili nás zástupy ako na fotky, tak na balónové zvieratká Kúzelníka Talostana. Hoci očkovanie nie je práve príjemná...