Kompozícia fotky je spôsob, akým sú na nej usporiadané kľúčové objekty (či ľudia). Ak to urobíte správne, váš záber podvedome učaruje oveľa väčšiemu počtu očí. Pri snímaní si položte tri základné otázky:
1. Ako upozorním na hlavný objekt?
2. Čím upútam zvedavé oko diváka?
3. Ako vylúčim zo scény rušivé prvky?
Nezabudnite na ohnisko
Ohnisko je najdôležitejší, ústredný bod fotky, ktorý pritiahne pohľad ako prvý. Bez neho fotografia pozornosť dlho neudrží. Napríklad ovce na lúke, bez ktorých by bolo prírodné prostredie vizuálne nezaujímavé.
Zachovajte pravidlo tretín
Obrázok pôsobí vyváženejšie a príjemnejšie, ak sú dôležité objekty umiestnené mimo stredu záberu, ideálne medzi stredom a niektorým z rohov (nie však úplne v rohu). To isté platí o panoráme – horizont (neba, mora, poľa, mesta) by mal byť na úrovni prvej alebo v druhej tretiny fotky (nikdy nie v polovici ani úplne pri kraji). Viaceré mobily majú funkciu mriežky, ktorá vám plánovaný záber presne rozčlení.
Foťte zospodu
Teda z čo najnižších pozícií. To sa netýka záberov ľudí, ale napríklad budov, stromov či rastlín. Nevšedný uhol vám vylepší kompozíciu a poskytne originálny po(d)hľad, ktorý bežne nevnímame. Portréty zase foťte z priameho uhla. Teda ak niekto sedí na zemi, mali by ste sa skloniť na jeho úroveň.
Snímajte čiary
Skvelý spôsob, ako upútať oko, je zachytiť nejaký geometrický objekt v prostredí, napríklad čiary (vtáky na elektrickom vedení, brázdy v poli), ideálne ak smerujú k hlavnému objektu záberu. A estetickejšie sú horizontálne (priečne) ako vertikálne (zvislé).
Aby ste mohli pravidlá kompozície porušiť, najskôr sa ich musíte naučiť.